Google+ Tipy a Triky

To nejdůležitější, co byste měli vědět o nové sociální sítí od Google – Google+. Jak fungují Kruhy, jak si chránit soukromí na Google+, jak nejlépe Google+ využít.

Červen 2012 – Je to rok co došlo k spuštění Google+

Google propojil Google+ a Kalendář, přicházejí Události a samozřejmě je možné je využívat i na firemních profilech.

Duben 2012 – Velká změna vzhledu pro Google+, jak pro osobní, tak pro firemní profily

Firemní stránky mají na výběr dva druhy záhlaví a mění se velikosti prvků – Původní podoba záhlaví firemního profilu (Stránky) na Google+ se nasazením nového profilu proměnila – profilové foto se přesunulo vpravo a pětice fotografií se ocitla nalevo od něj. Na výběr navíc máte dvě varianty záhlaví Stránky.

Prosinec 2011Novinky na Google+: Detailnější notifikace a nastavení priorit kruhům – Google+ na konci roku naděluje poslední dávku změn. K uživatelům se tak postupně dostávají vylepšené (detailnější) notifikace a možnost nastavit si prioritu kruhů pro “stream” – tedy pro hlavní tok zpráv.

Novinky na Google+: Nový “lightbox” pro prohlížení a práci s fotografiemi – Vedle detailnější notifikace a nastavení priorit kruhům se změny dočkal i “lightbox” – tedy prohlížení fotografií a práce s nimi. Nový způsob je povedený, lepší než předchozí, ale hlavně nesrovnatelně lepší, než “lightbox” Facebooku.

Novinky na Google+ hlavně pro firmy: Více správců Stránek a vylepšené notifikace – Nedávno zprovozněné Google+ Stránky (Pages) pro firemní působení na Google+ mohou nově mít více správců (počet je, neznámo proč, omezen na 50) a dočkaly se i lepších notifikací.

Listopad 2011Google+ Pages – průvodce firemnímí stránkami na Google+ – Google+ v listopadu umožnilo firmám zakládat firemní Stránky (Pages) velmi podoné těm, které firmy využívají již dlouho na Facebooku. Přesto se najde řada rozdílů a samotné G+ Pages jsou pouze první verzí a bude zajímavé sledovat další vývoj. Čím dříve ale začnete, tím dříve se naučíte využívat možnosti.

Říjen 2011Google+ nově i pro Google Apps uživatele a několik dalších novinek -Várka novinek na Google+, sociální sítí Google spuštěné na konci června – přichází podpora Google Apps účtů. S pomocí “What’s Hot” je možné získávat přehled o nejdiskutovanějších tématech, Google+ Ripples vizualizcuje cestu příspěvků po Google a pro zpracování fotografií je nově dostupný nástroj pro jejich úpravu

Červen 2011 – Google spustil vlastní sociální síť Google+. Úspěšně vytvořil lepší Facebook (aktualizovano) je tak trochu dlouhé čtení do začátku. Dozvíte se v něm základní informace o Google+ – jak funguje, na čem je postavená, jak se jí daří.

Září 2011Google+ přechází do veřejné beta verze a doplňuje novou funkčnost – Přechod do beta režimu s otevřením komukoliv, rozšíření možností funkce Hangouts (Setkání) včetně dostupného API a zpřístupnění vyhledávání v příspěvcích. To jsou novinky dnes oznámené Google v sociální síti Google+

TIP: Google+ Tipy a Triky v PDF podobě, pokud máte zájem o čtení „návodu“ pro Google+ na tabletu či e-čtečce (upozornění, není příliš aktualizováno, ale stále obsahuje velké množství užitečných tipů a triků).

Nejdůležitější tipy a triky pro Google+

Google+ – Jak je to vlastně s těmi Kruhy (Circle) – Google ve své sociální sítí Google+ zavedl nový koncept sociálních vztahů založený na pojmu Social Circle (Sociální kruhy). Je to nové, v lecčems podobné tomu co znáte z Twitteru či Facebooku, ale je vhodné to lépe vysvětlit.

Google Sparks (Témata) se poněkud rozpouštějí do vyhledávání – Zářijové novinky na Google+ přinesly dlouho očekávanou možnost vyhledávání v příspěvcích. Ale také poněkud nejasnou změnu týkající se Sparks (Témat). Pokud si chcete založit vlastní Téma, je nutné začít tím, že použijete vyhledávání – to si budete moci uložit a využít i tak původních Sparks (Témat)

Jak funguje sdílení a viditelnost příspěvku na Google+ v přehledném a jasném diagramu

Google+ tipy a triky – Pokud máte účet v nové sociální sítí Google+, mohou se vám hodit nějaké praktické tipy a triky. Článek bude průběžně doplňován, tak jak se je podaří objevit a napsat.

Google+ a co byste měli vědět o Pravidlech užívání – Každá služba má svá pravidla. Google+ je má také a jsou nová, několik dalších let budou narůstat a jen čas ukáže, jestli Google půjde cestou Facebooku. Tedy Pravidel, která vám přikazují a zakazují. A práva nemáte žádná.

Související s Pravidly – Google Plus má nově “ověřené účty” – „Verified account“ na profilu Google+ prozatím cíleně získat nemůžete, Google nálepky „ověřeno“ v první vlně rozdal sám. Osobnostem, celebritám a lidem, kteří jsou na Google aktivní. A pracuje na dalším rozšíření.

Pamatujte na nutnost používat reálná jména. Změna Pravidel v lednu 2011 nepřináší nic nového – viz Google+ mění pravidla, umožní pseudonymy. Stále je to ale špatně.

Google Takeout, vaše data jsou vaše – Malý vedlejší efekt spuštění Google+ je i spuštění Google Takeout – výsledek práce Data Liberation Front umožňuje uživateli Google služeb stáhnout data, která v nich má uložená.

Tipy a triky pro Google+ pro Android mají samostatný článek. Pokud máte Android, neváhejte. Aplikace je mimořádně povedená.

České a slovenské osobnosti na Google+, tipy na zajimavé lidi pro ty co začínají na Google+ se vám budou hodit na začátek. Pár desítek tipů na to koho na Google+ „sledovat“. Další tipy na zajímavé lidi ke „sledování“ – Lidé z Google na Google+ aneb kde jinde najdete tolik vlivných lidí pohromadě?

Klávesové zkratky pro Google Plus – Svět ovládaný myší je fajn, ale občas je dobré vědět, jak se programy (ale i webové aplikace) dají ovládat pomocí klávesnice. Dokáže to hodně zjednodušit život – zkuste to i u Google+.

Chcete přejít na Google+ z Facebooku?

Jak získat fotografie z Facebooku (a dostat je do Google+) – Pokud máte na Facebooku větší množství fotografií, měli byste se je (ve vlastním zájmu) čas od času alespoň uložit k sobě do počítače. A když už v tom budete, stejný postup můžete využít pro převedení fotografií z Facebooku kamkoliv jinam. Následující postup nevyužívá žádných cizích služeb, aplikací ani podobných věci – využívá základní funkčnost Facebooku…

Facebook zablokoval export “přátel” do Google+. Jak získat e-maily přátel z Facebooku – Chrome rozšíření Facebook Friend Exporter už není možné použít pro export “přátel” z Facebooku do Google+. Autor aplikace s “obranými mechanismy” zkouší bojovat.

Stěhujete se z Facebooku na Google+? Ukažte to novým profilovým obrázkem – Google+ během několika dní nabrala množství uživatelů, samozřejmě hlavně těch “technicky” poznamenaných, protože právě takové do bety Google na samém počátku pozval. Pokud jste se přestěhovali, můžete to svým přátelům na Facebooku ukázat profilovou fotkou.

Google+ doplňuje hry a „milovníci“ her na Facebooku tak budou mít co dělat i na Google+.  Nechybí Zynga (Poker). Rovio (Angry Birds) ani PopCap (Bejeweled Blitz).  Z oznámení o spuštění her na Google+ to vypadá, že se Google poučil z Facebooku a hry nebudou otravnou a vlezlou součástí.

Využití Google+ pro firmy aneb bude mít Google+ obdobu Facebook Pages?

Google+ Pages – průvodce firemnímí stránkami na Google+ – Google+ v listopadu umožnilo firmám zakládat firemní Stránky (Pages) velmi podoné těm, které firmy využívají již dlouho na Facebooku. Přesto se najde řada rozdílů a samotné G+ Pages jsou pouze první verzí a bude zajímavé sledovat další vývoj. Čím dříve ale začnete, tím dříve se naučíte využívat možnosti.

Novinky na Google+ hlavně pro firmy: Více správců Stránek a vylepšené notifikace – Nedávno zprovozněné Google+ Stránky (Pages) pro firemní působení na Google+ mohou nově mít více správců (počet je, neznámo proč, omezen na 50) a dočkaly se i lepších notifikací. (novinka 20. prosince 2011)

Google plánuje obdobu “Facebook Pages” pro Google+ – Podle náznaků odpovědí šéfa pro komerci u Google (Jeff Huber) bude Google+ pamatovat i na potřeby firem. Současné Google+ je Field Test zaměřený na sociální prvky a pro firemní použití tedy zatím nic nenabízí.

Google+ a co byste měli vědět o Pravidlech užívání – Každá služba má svá pravidla. Google+ je má také a jsou nová, několik dalších let budou narůstat a jen čas ukáže, jestli Google půjde cestou Facebooku. Tedy Pravidel, která vám přikazují a zakazují. A práva nemáte žádná.

TIP: Google+ bude podporovat pseudonymy, ale Google si s tím stále nějak neví rady

Google+ bude mít zítra 10 milionů uživatelů je malým pohledem do toho, kolik má Google+ uživatelů v ČR i ve světě k 12. červenci 2011. Novější informace v Google+ dosáhl 18 milionů uživatelů, v ČR přesáhl 43 tisíc

TIP: Google Ripples – vizualizace sdílení na Google+Google+ ripples můžete vidět pro libovolnou webovou adresu

Nemáte Google+ a chcete vědět jak vypadá?

Screenshoty mobilní aplikace – Google+ je dokonalejší Facebook, přehlednější, snazší, chytřejší a otevřenější. “Field test” (nepříliš otevřená beta) má nedostatky a řada věcí není implementována, ale Google se (opakovaný) vstup do sociální sítí povedl.

Google spustil vlastní sociální síť Google+. Úspěšně vytvořil lepší Facebook – screenshoty – Google+ je dokonalejší Facebook, přehlednější, snazší, chytřejší a otevřenější. “Field test” (nepříliš otevřená beta) má nedostatky a řada věcí není implementována, ale Google se (opakovaný) vstup do sociální sítí povedl.

Praktické tipy pro Google+

Nejpopulárnější na Google+? Mark Zuckerberg, Larry Page, Vic Gundotra a Sergey Brin – Mark Zuckerberg, šéf Facebooku, je populárnější než Larry Page či Sergey Brin (šéfové Google). V první stovce nejvíce populárních uživatelů Google+ najdete řadu velmi známých jmen. V první desítce navíc jednu ženu.

Google Buzz, nezapomeňte ho odpojit. Dřív než bude pozdě – Podle neověřených zpráv je možné, že Google „natáhne“ obsah z vašeho Google Buzz do Google+.

Rozšíření doplňující funkčnost Google+ pro Chrome, které vám umožní lepší „propojení“ na další sociální sítě, změny vzhledu a funkčnosti.

Dávejte si pozor na add-on/rozšíření, která se rozhodnete nainstalovat – Google+Facebook a Google+Tweet jsou malware – podrobnosti viz První příklady malware využívající Google+ jsou tu

Gplus.to umožní získat krátkou adresu vašeho profilu Google+ – Lidská tvořivost nezná mezí. Chybějící krátká adresa profilu Google+ inspirovala tvůrce http://gplus.to – můžete si tam zdarma vytvořit zkrácenou adresu.

Na Google+ můžete fotografie v profilu využít stejně kreativně jako na Facebooku a kreativně se můžete vyřádit – vhodná kombinace profilové fotografie a pěti fotografí v záhlaví se k tomu nabízí.

Google+ doplnil možnost sdílet kruh – Nová funkčnost na Google+ umožňuje nabídnout kruh ke sdílení. Nejde o vytvoření “sdíleného kruhu”, ale opravdu jenom o “nasdílení” kruhu – příjemci si mohou “obsah” kruhu zobrazit a přidat v něm uvedené G+ uživatele do svého existujícího kruhu nebo vytvořit kruh nový.

Google+ rozšířeno o haghtagy a vyhledávání v reálném čase – “hashtagy” známé hlavně z Twitteru si našly cestu už i do Google+ – čerstvé doplnění funkčnosti umožňuje jejich použití stejným způsobem jako na Twitteru – stačí je začít používat ve svých příspěvcích (například vše s fotografiemi označit jako #photo či #foto)

Google+ v nové verzi umožňuje chat všem co “se mají navzájem v kruzích” – Poněkud nepřehledný a rozbitý Google+ Chat (propojený s gTalkem) má novou verzi – ta po aktivaci umožní chat se všemi lidmi, kteří mají jeden druhého v kruhu. Pokud něco takového nechcete, postačí si zvolit nastavení soukromí a vybrat si kruh, kterému povolíte chat s vámi.

Google+ nově umožňuje omezit kdo smí komentovat vámi vložené – V nastavení účtu na Google+ se objevila nová  možnost „Who can comment on your public posts?“ – tedy určení toho, kdo smí komentovat vámi vložené věci, které jsou vložené jako veřejné – počáteční nastavení je kdokoliv (anyone)

Google+ doplnil rozpoznávání lidí na fotografiích, musíte to ale předem povolit – Google+ má čerstvě doplněné rozpoznávání lidí na fotografiích. Nejde nakonec o žádnou závratnou novinku, v Picasa tuto technologii Google používá už poměrně dlouho. Poučen z chyb Facebooku a pozornosti věnované FTC ale musíte tuhle funkčnost nejprve povolit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s