Menu Zavřeno

RSS test 2 Feedzy

@365tipu Jeden tip denně (po-pá), starší často aktualizované. Na Twitteru i Facebooku navíc pouštíme i nějaké ty tipy extra, co to nedají do velké článkové podoby.

 • TIP#2520: ChatGPT nově umí komunikovat hlasem. Vy mluvíte, ona také. Jak to zapnout? A tipy jak používat
  by 365tipů on 29.9.2023 at 5:11

  Na konci září Open.AI oznámilo “multimodální” ChatGPT. Dvě novinky – první ta, že můžete nahrávat obrázek (i více obrázků) a umělí inteligence je bude zkoumat a analyzovat. Má to nějaká omezení, jako že třeba odmítá řešit něco kde jsou lidé (protože, sic, soukromí), ale o tom tento tip není. Druhá, nejpodstatnější, novinka je, že můžete aktivovat hlasový režim.  Což není to jako doposud, že jste mohli namluvit dotaz a odeslat  ho (diktování). Je to skutečná konverzace s AI, která se “tváří” jako kdybyste si povídali s člověkem. Nic neovládáte, jen mluvíte, ptáte se, jakmile skončíte větu/dotaz, tak ChatGPT odpoví – samozřejmě také hlasem. Po zavření konverzace máte ve webovém rozhraní k dispozici kompletní přepis, ale není tam k dispozici audio záznam. Jak to zapnout Je to novinka, takže doráží postupně a musíte mít placenou ChatGPT. To že to k vám dorazilo poznáte snadno, v mobilní aplikaci (Android i iOS) se The post TIP#2520: ChatGPT nově umí komunikovat hlasem. Vy mluvíte, ona také. Jak to zapnout? A tipy jak používat first appeared on @365tipu.

 • TIP#2519: Jak zakázat (nejen) tlačítko Browser Essentials/Základní karty prohlížeče (srdíčko) na panelu nástrojů Edge
  by 365tipů on 28.9.2023 at 6:07

  Těžko říct jak si vlastně Microsoft představuje budoucnost Edge, ale prozatím je charakteristická neustálým přidáváním nového balastu. Jednou z takových věcí je “srdíčko” v panelu nástrojů. Zobrazuje a řeší věci, které zpravidla nikdy nebude potřebovat. Až tak absurdní, jako kolik “šetříte elektrické energie. Panel nástrojů navíc není až tak velký, aby v něm bylo vhodné nechávat zbytečné ikonky.  “Srdíčko” můžete odstranit několika způsoby – ten základní klasický je kliknout pravým tlačítkem myší a vybrat Skrýt z panelu nástrojů. Druhá možnost v Nastavení/Settings -> Vzhled/Appearence a tam odrolujte o hodně dolů kde je sekce Vyberte tlačítka, která chcete zobrazit na panelu nástrojů. A stačí deaktivovat přepínač pro zobrazení Tlačítko základních karet prohlížeče. Popsaný druhý způsob je mimochodem i cesta, jak toto (či jiná) tlačítko dostat zpět (a také je vypínat). Zapnutých ve výchozí podobě jich je ostatně docela zbytečně hodně. The post TIP#2519: Jak zakázat (nejen) tlačítko Browser Essentials/Základní karty prohlížeče (srdíčko) na panelu nástrojů Edge first appeared on @365tipu.

 • TIP#2518: Proč na Linkedin (a nejen tam) nepoužívat v příspěvcích vlajky?
  by 365tipů on 27.9.2023 at 5:16

  Protože je ve Windows nezobrazuje už několik let. A jakkoliv jde o jasnou chybu, Microsoft se nějak stále nemá k tomu, aby ji opravil. Na Androidu, iPhone či Mac OS je zobrazí, ve Windows nikoliv.  Vlajky přitom nejsou nic nového ani závratně technicky složitého. Je to prostě vložený kód (dvojice znaků ve skutečnosti), který se prakticky všude jinde zobrazuje jako odpovídající vlajka. Funguje to na Facebooku, Twitteru a dalších sítích či platformách, jen Linkedin si s tím neví rady. Nefunguje to mimochodem v Google Docs (kde vznikal tento tip). Ale funguje to ve WordPressu, kde si ho čtete (kde to ale nefunguje v Gutenberg editoru): 🇨🇿 tohle má být česká vlajka 🇩🇪 a tohle má být německá vlajka Překvapivě to nefunguje ani v Substacku a to jak v editoru, tak ani po uveřejnění. A neumí to ani Word 2010, nepřekvapivě Důležité je, že v Linkedin (ale i jinde) opatrně s The post TIP#2518: Proč na Linkedin (a nejen tam) nepoužívat v příspěvcích vlajky? first appeared on @365tipu.

 • TIP#2517: Dá se Apple AirTag použít pro dohled nad tím, kde se pohybuje malé dítě?
  by 365tipů on 26.9.2023 at 5:09

  Téma na které jsem narazil u diskuzí o využití chytrých hodinek pro sledování a komunikaci s malými dětmi. Pár lidi argumentovalo tím, že na sledování stačí, aby dítě mělo Apple AirTag (případně jinou podobnou technologii). Co byste tedy měli vědět pro toto využití AirTagu? AirTag je tak trochu “pasivní” zařízení, to kde se nějaký AirTag nachází detekují okolní zařízení od Apple (iPhone, iPad, Mac). Pokud nikde v dosahu (pár metrů, nižší desítka) žádné zařízení není, tak také není k dispozici informace o poloze. Mobilní telefon či chytré hodinky se SIM polohu aktivně sdílejí s pomocí GPS, takže toto omezení nemají. Přítomnost AirTagu, který není “blízko” svého majitele, se projevuje na cizích zařízeních varováním o tom, že “mohou být sledování” a vede i k tomu, že AirTag bude vydávat zvuky. Ve škole to pak při větším počtu AirTagu může ve třídě vést k otravným nepříjemnostem. Časté řešení je, že zasáhnete dovnitř The post TIP#2517: Dá se Apple AirTag použít pro dohled nad tím, kde se pohybuje malé dítě? first appeared on @365tipu.

 • TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí
  by 365tipů on 25.9.2023 at 5:04

  Marketplace je chytré zaklínadlo pro online tržiště (obchod), které zprostředkovává prodej mezi kupujícím a prodávajícím – tím není samotné tržiště, takže i když zdánlivě kupujete něco od (například) Kauflandu či Allegro, tak tomu tak není.  Přináší to řadu rizik, které jsou zpravidla navíc umocněny tím že marketplace není v Česku a úroveň podpory (a také ochoty něco řešit) zákazníků může být velmi různorodá (rozuměj, často velmi mizerná) a prodejce bývá mnohdy ještě z další země a často prostě problematický – ať už prostý podvodník, nebo někdo kdo se snaží vydělávat dropshipingem.  S čím musíte na různorodých marketplace (tržištích) počítat?  Neautentické zboží Jednoduše řečeno padělky. Charakteristické zázračně nízkou cenou. Běžné je i prodávání (například) iPhone či AirPods, které ve skutečnosti jsou jenom levné čínské napodobeniny.  Můžete nakoupit i repase vydávané za nové, zboží poškozené, kradené.  Marketplace za vás bude něco řešit jen výjimečně, navíc i u většiny marketplace zjistíte, že dělají The post TIP#2516: Nakupovat na “marketplace” jako tom od Kauflandu, Allegro či AliExpress? Co vám hrozí first appeared on @365tipu.