Menu Zavřeno

Co to znamená “plant based”?

“Plant based” je anglický výraz, který se používá k popisu stravování, životního stylu nebo výrobků, které jsou převážně založené na rostlinných složkách. Tento termín se vztahuje na jídla a nápoje, které se skládají především z rostlinných produktů, jako jsou ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, semena a ořechy.

Strava založená na rostlinných produktech je často spojována s veganským nebo vegetariánským stravováním, ale není s nimi zcela totožná. Veganská strava je založena výhradně na rostlinných produktech a neobsahuje žádné živočišné produkty, jako jsou maso, mléčné výrobky nebo vajíčka. Vegetariánská strava může zahrnovat některé živočišné produkty, jako jsou mléčné výrobky nebo vajíčka, ale nezahrnuje maso.

Lidé se často rozhodují pro stravu a životní styl založené na rostlinných produktech z různých důvodů, včetně etických, zdravotních a environmentálních. Rostlinná strava je obecně považována za zdravou a výživnou, protože je bohatá na vlákninu, vitamíny, minerály a další prospěšné živiny. Navíc může mít menší negativní dopad na životní prostředí ve srovnání s průmyslovým chovem zvířat pro potravinářství.

Termín “plant based” se také používá k označení výrobků, které jsou vyrobeny zejména z rostlinných surovin a neobsahují živočišné produkty. Například “plant based milk” je rostlinné mléko vyrobené z ořechů, obilovin nebo luštěnin místo kravského mléka. Podobně existují i další rostlinné alternativy pro různé potraviny, jako jsou rostlinné maso, sýry, zákusky a další.

Posted in Česky

Související