Menu Zavřeno

Jak vypěstovat koprovku?

Upozornění. Ne, koprovka není kopřiva doudomá, ale asi se dá chápat, jak na to ChatGPT přišla. Zda v druhém kole odhalený postup jak pěstovat korp je správný? To si musíte ověřit sami.

Koprovka, známá také jako kopřiva dvoudomá, je plevel, který může růst téměř kdekoli, ale v zahradách je často oblíbený pro své kulinářské a léčivé vlastnosti. Zde jsou některé základní pokyny, jak pěstovat kopřivu:

 1. Umístění a půda: Kopřiva preferuje vlhkou, bohatou a dobře odvodněnou půdu. Vyberte pro ní stinné až částečně slunné místo.
 2. Sejte semena: Semena kopřivy můžete sejít na jaře, když teploty začnou pravidelně překračovat 10 °C. Semena sejte povrchově, protože potřebují světlo ke klíčení. Udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou.
 3. Péče: Jakmile rostlina začne růst, udržujte půdu vlhkou. Můžete použít mulč k udržení vlhkosti a potlačení plevele.
 4. Sklizeň: Listy kopřivy můžete sklízet kdykoli během rostoucí sezony, ale jsou nejchutnější na jaře, kdy jsou ještě mladé a jemné. Během léta se stávají tužší a mohou mít hořkou chuť. Při sklizni používejte rukavice, protože rostlina může působit podráždění pokožky.
 5. Zalévání a hnojení: Kopřiva není příliš náročná na péči. Pravidelně ji zalejte a pokud je půda chudá, můžete občas použít nějaké organické hnojivo.
 6. Rozmnožování: Kopřiva se snadno šíří semeny, které vypadávají ze zralých květů a mohou klíčit v příznivých podmínkách. Pokud nechcete, aby se kopřiva šířila na další místa vaší zahrady, pravidelně odstraňujte květy nebo rostliny, které už vysemenily.

Pamatujte, že kopřiva může být invazivní, takže zvažte, zda ji chcete pěstovat v kontejneru nebo na místo, kde jí můžete lépe kontrolovat šíření.

To ale není pravda, koprovka není kopřiva dvoudomá

Omlouvám se za nesprávnou informaci, děkuji za opravu. V češtině “koprovka” označuje rostlinu Anethum graveolens, známou v angličtině jako dill nebo v češtině také jako kopr.

Zde jsou pokyny, jak pěstovat koprovku:

 1. Sejte semena: Koprovka se sází přímo na venkovní stanoviště, obvykle na jaře, když je půda dostatečně teplá (ideálně nad 15 °C). Semena zasaďte asi 1-2 cm hluboko a 30-45 cm od sebe.
 2. Stanoviště: Koprovka preferuje plné slunce a dobře odvodněnou, humusovou půdu.
 3. Zalévání: Zalévejte pravidelně a důkladně, ale nepřelévejte – koprovka nemá ráda přemokřenou půdu.
 4. Hnojení: Koprovka preferuje bohatou půdu, takže může být prospěšné přidat kompost nebo jiné organické hnojivo do půdy před výsadbou.
 5. Péče: Koprovka může být náchylná na plísně, pokud je půda příliš mokrá nebo rostliny příliš blízko u sebe. Udržujte rostliny dostatečně od sebe a nechte půdu mezi zálivkami vyschnout.
 6. Sklizeň: Koprovku můžete sklízet, kdykoli je dostatečně velká, ale chuť je nejlepší předtím, než rostlina kvete. Sklízejte tedy před kvetením, nebo pokud rostlina už kvete, odstraňte květy, aby se zlepšila chuť listů.

Mějte na paměti, že koprovka se může sama vysévat, pokud ji necháte kvést a semena dozrávají. Pokud nechcete, aby se šířila, odstraňte květy, než semena dozrají.

Posted in Česky

Související