Menu Zavřeno

Je multitasking mýtus? Mohou lidé efektivně multitaskovat?


Někteří lidé věří, že dokážou efektivně multitaskovat, ale výzkum naznačuje, že to může být spíše mýtus. Multitasking, jak se často chápe, znamená provádění dvou nebo více úkolů současně. Avšak většina výzkumů ukazuje, že lidský mozek není navržen k efektivnímu zvládání více úloh najednou.

Když se lidé pokusí multitaskovat, jejich mozek ve skutečnosti rychle přepíná mezi jednotlivými úkoly, místo aby se jimi zabýval simultánně. Tento proces přepínání může vytvářet “kognitivní zatížení”, které zpomaluje celkovou rychlost a snižuje kvalitu výkonu.

Přesto existují některé situace, kdy lidé mohou úspěšně multitaskovat. Typicky se to děje, když jsou úkoly jednoduché, nevyžadují mnoho koncentrace, nebo jsou jedním z úkolů vysoce ovládáni (např. chůze a mluvení). Na druhou stranu, pokusit se provádět dvě náročné úlohy současně, jako je studium a sledování televize, může vést k horšímu výkonu v obou úlohách.

Je také důležité si uvědomit, že existují individuální rozdíly v multitaskingu. Někteří lidé jsou lepší v přepínání mezi úkoly než jiní, ale i tak, výzkum naznačuje, že pro většinu lidí je monotasking – soustředění se na jednu věc v daný moment – efektivnější strategií

Posted in Česky

Související