Menu Zavřeno

Tradice polibku pod rozkvetlou třešní. Co znamená tato lidová zvyklost a jak vznikla?


Tradice polibku pod rozkvetlou třešní je krásným zvykem spojeným s obdobím jara a květem třešňových stromů. Tento zvyk je často spojován s obdobím romantiky a nových začátků, ačkoliv má různé podoby a významy v různých kulturách.

V Japonsku, kde je tato tradice pravděpodobně nejvíce známá pod názvem “Hanami”, lidé se scházejí pod rozkvetlými stromy sakury (japonská třešeň), aby oslavili krásu květů a užili si krátkou dobu jejich kvetení. Hanami má hluboké kořeny v japonské kultuře, které sahají až do nara období (710–794 n. l.), kdy bylo populární obdivovat nejen sakury, ale i květy švestek. S časem se sakura stala symbolem jara a efemerní krásy života, která připomíná lidem, jak je život krátký a jak je třeba si užívat jeho krásné momenty.

V České republice a dalších evropských zemích může mít polibek pod rozkvetlou třešní podobný symbolický význam spojený s romantikou a plodností. Období květu třešní je často vnímáno jako čas lásky a mládí, a polibek pod takovým stromem může být považován za příslib štěstí a lásky v nadcházejícím období.

Ačkoliv konkrétní původ této tradice v Evropě může být méně dokumentovaný než v Japonsku, lze říci, že obecně lidé po staletí nacházeli radost a inspiraci v přírodních krásách, jako je květ třešní. Přitažlivost těchto stromů a jejich květů spočívá v jejich estetické kráse a tom, co symbolizují – obnovu, krásu a pomíjivost.

Posted in Česky

Související