Menu Zavřeno

Co je to Misophonia a jak se to řekne česky?

Misofonie je neurologický stav charakterizovaný extrémní citlivostí na specifické zvuky, které mohou způsobovat intenzivní emocionální reakce, jako jsou hněv, nevolnost nebo úzkost. Lidé s tímto stavem mají tendenci reagovat na zvuky, jako jsou například žvuky žvýkání, kýchání, šustění papíru, tykání hodin, chrápání, ale i řeč nebo dýchání, které většinou ostatním lidem nevadí.

V češtině se pro tento stav používá termín zvuková alergie nebo zvuková nadměrná citlivost.

Kolik lidí misofonií trpí?

Přesné statistiky o tom, kolik lidí trpí misofonií, nejsou přesně známy. Výzkumy naznačují, že misofonie postihuje zhruba 15-20% populace. Nicméně, vzhledem k tomu, že se jedná o relativně nově identifikovaný stav, může být skutečný počet lidí trpících misofonií vyšší. Také se ukazuje, že misofonie postihuje více ženy než muže a často se začíná projevovat v mladém věku.

Jak je misofonii možné léčit?

Léčba misofonie je složitá a závisí na každém jednotlivém pacientovi. Nicméně existují některé metody, které mohou pomoci zmírnit příznaky misofonie:

  1. Terapie chování: Tato terapie se soustředí na změnu postojů a chování pacienta, kteří trpí misofonií. Terapeut může pacienta naučit, jak se lépe vyrovnat se situacemi, které způsobují příznaky misofonie.
  2. Terapie zvukem: Terapie zvukem může pomoci pacientovi snížit úzkost a stres, které jsou spojeny s misofonií. Terapeut může pacientovi poskytnout zvukovou terapii, která zahrnuje relaxační zvuky nebo bílý šum, které mohou pomoci pacientovi uvolnit se a snížit příznaky.
  3. Léky: Některé léky, jako jsou antidepresiva nebo anxiolytika, mohou pomoci snížit příznaky misofonie. Léky by měly být předepsány lékařem a užívány pouze podle jeho pokynů.
  4. Kognitivní terapie: Tato terapie se soustředí na změnu způsobu myšlení pacienta, který trpí misofonií. Terapeut může pomoci pacientovi identifikovat myšlenky a emoce, které zhoršují příznaky misofonie, a naučit pacienta, jak je změnit.

Je důležité si uvědomit, že léčba misofonie může být dlouhodobý proces a bude záviset na každém jednotlivém pacientovi. Pokud trpíte misofonií, měli byste konzultovat s odborníkem na psychické zdraví, který vám může poskytnout správnou léčbu a podporu.

Posted in Česky

Související