Menu Zavřeno

Proč se skrytým vtípkům v software říká “velikonoční vajíčko”, “easter egg”?

Existuje několik teorií, jak a proč se termín “easter egg” stal synonymem pro skryté vtipy v softwaru.

Jedna z nejrozšířenějších teorií je, že termín “easter egg” byl poprvé použit v roce 1979 firmou Atari při vývoji hry Adventure. V této hře byla skryta tajná místnost s poselstvím, které bylo možné odhalit pouze zadáním speciálního příkazu. Toto poselství obsahovalo odkaz na tvůrce hry a jejich jména. Když se tito tvůrci rozhodli tuto skrytou místnost do hry vložit, nazvali ji “easter egg” jako narážku na tradici hledání skrytých vajíček během Velikonoc.

Další teorie říká, že termín “easter egg” byl poprvé použit v roce 1975 ve filmu “The Rocky Horror Picture Show”, kde se jedna z postav ptá na skrytý vtip a další postava odpovídá, že je to jako hledání Velikonočního vajíčka.

V každém případě se termín “easter egg” ujal a stal se běžně používaným výrazem pro označení skrytých vtipů a překvapení v softwaru.

Jaké jsou nejznámější příklady velikonočních vajíček v programech?

Existuje mnoho různých příkladů velikonočních vajíček v různých programech a systémech. Některé z nejznámějších jsou:

  1. Hra s hadem v mobilních telefonech Nokia: Tuto hru lze aktivovat stisknutím určitých kláves na klávesnici. Hráč ovládá hada, který sbírá jídlo a získává body.
  2. Pinball hra v Microsoft Excelu 97: V této verzi Excelu lze spustit tajnou pinballovou hru pomocí určitého klávesového zkratu.
  3. Google Maps: Pokud uživatel přejde na koordináty 33.7472528, -116.3691528 v Google Maps, zobrazí se mu pohled na pouštní krajinu s nápisem “Area 51” a UFO, které létá nad krajinou.
  4. Siri v systému iOS: Pokud uživatel zeptá Siri na to, co si myslí o konkurenci (např. “Co si myslíš o Google?”), Siri může odpovědět humorným způsobem.
  5. Programovací jazyk Python: Pokud uživatel zadá příkaz “import antigravity” v Pythonu, zobrazí se mu obrázek postavy z komiksu “XKCD”, který se vztahuje k tématu.

Tyto příklady pouze ukazují širokou škálu velikonočních vajíček, které lze najít v různých typech softwaru a systémů.

PS: Hustle a The first ‘Easter eggs’ were an act of corporate rebellion je vhodné pokračoviní

PPS: Nevěřte všemu co AI vytvoří

Bing Chat: Jaké jsou nejznámější příklady velikonočních vajíček v programech?

Dobrý den, tady je Bing. Rád vám pomohu. 😊

Velikonoční vajíčka v programech jsou skryté a nedokumentované funkce nebo vlastnosti, které se dají vyvolat netradičními způsoby, jako je stisknutí určité kombinace kláves, kliknutí na nějaké neobvyklé místo nebo zadání zvláštního příkazu. Jsou to obvykle neškodné hříčky a vtípky, které tvůrci programů vkládají pro pobavení uživatelů nebo pro ukázání svých schopností1.

Některé z nejznámějších příkladů velikonočních vajíček v programech jsou:

  • V Microsoft Excel 97 se dalo spustit simulátor letu, když se zadalo „=X97:L97“ do buňky a stisklo se Tab a Ctrl+Shift.
  • V Google Chrome se dalo hrát skákací dinosaurus, když se zobrazila hláška „No internet connection“ a stisklo se mezerník.
  • V Adobe Photoshop CS5 se dalo změnit logo programu na banánový chléb, když se drželo Shift+Alt a kliklo se na něj.
  • V Mozilla Firefox se dalo zobrazit seznam tvůrců programu, když se zadalo „about:mozilla“ do adresního řádku.
  • V Microsoft Word 97 se dalo hrát pinball, když se zadalo „blue“ do dokumentu a stisklo se F1.

Learn more: 1. cs.wikipedia.org 2. ceskevelikonoce.cz 3. magazin.recepty.cz

Posted in Česky

Související