Menu Zavřeno

Proč mají letadla bílou barvu?

Letadla často mají bílou barvu z několika důvodů:

  1. Odraz slunečního záření: Bílá barva odráží více slunečního záření než tmavší barvy. Letadla vysoko v atmosféře jsou často vystavena přímému slunečnímu světlu, což může způsobit přehřátí. Bílá barva pomáhá minimalizovat tuto hrozbu.
  2. Detekce poškození a úniků: Na bílém povrchu je snazší vidět trhliny, poškození, úniky oleje nebo paliva a jiné problémy, což může být důležité pro bezpečnost a údržbu letadla.
  3. Stabilita barvy: Bílá barva je méně náchylná k vyblednutí a změně barvy v důsledku vystavení slunečnímu záření a extrémním teplotám, kterým může být letadlo vystaveno.
  4. Ekonomika: Bílá barva může být často levnější než speciální barvy, a pokud letadlo mění majitele nebo provozovatele, je snazší přemalovat bílý trup než trup s původní barevnou schématem.
  5. Vizibilita: Bílá barva je snadno viditelná v různých světelných podmínkách, což může být výhodné z hlediska bezpečnosti.

Samozřejmě existují i letadla v jiných barvách, zejména pokud jde o letadla vlastněná soukromými subjekty, speciální účely nebo letecké společnosti s charakteristickým brandem. Ale bílá zůstává populární volbou z výše uvedených důvodů.

Posted in Česky

Související