Menu Zavřeno

Jak vznikl svátek Valentýn? A proč je okolo něj v Česku tolik kontroverze?

Svátek svatého Valentýna, známý také jako Den zamilovaných, se slaví 14. února. Jeho původ sahá až do starověkého Říma, konkrétně k oslavám zvaným Lupercalia, které byly spojeny s plodností. Postupem času byly tyto pohanské rituály křesťanstvím přetvořeny na svátek svatého Valentýna, který byl pojmenován po jednom nebo více mučednících jménem Valentinus.

Legenda praví, že jeden z těchto svatých Valentinů tajně oddával páry, což bylo v rozporu s příkazy římského císaře Claudia II., který zakázal sňatky mladých mužů s tím, že svobodní muži jsou lepší vojáci. Za tuto činnost byl Valentinus zatčen a popraven.

Přesný původ a identita svatého Valentina však zůstává nejasný, jelikož církevní záznamy zmiňují více mučedníků tohoto jména.

V moderní době se Valentýn stal komerčně úspěšným svátkem, během kterého si lidé vyměňují dárky, jako jsou květiny, sladkosti a valentýnky, jako projevy lásky a přátelství. V České republice a v některých dalších zemích však svátek čelí kritice, což souvisí s několika faktory:

  1. Komerční charakter: Mnoho lidí považuje Valentýna za příliš komercializovaný svátek, který slouží spíše jako příležitost pro obchodníky k zisku než jako upřímné oslavení lásky a vztahů.
  2. Cizí tradice: V České republice se kritizuje i to, že svátek svatého Valentýna je vnímán jako dovoz západní kultury, který nahrazuje nebo oslabuje místní tradice a svátky, jako je například Den svatého Václava.
  3. Nucené projevy lásky: Někteří lidé mají pocit, že Valentýn vnucuje lidem, jak a kdy mají vyjadřovat své city, což může vést k povrchním nebo neupřímným projevům afektu.

Přestože svátek svatého Valentýna má své odpůrce, stále si zachovává popularitu mezi mnoha lidmi, kteří v tento den rádi oslavují lásku a vztahy.

Jsi si jistá tím, že Valentýnů bylo víc? Zdroje hovoří jenom o jednom, biskupu Valentýnovi.

Máte pravdu, že v kontextu svátku svatého Valentýna se často hovoří o jednom konkrétním Valentinovi, který je nejvíce spojován s legendami o svátku lásky. Tento Valentin, často označovaný jako biskup z Terni nebo kněz v Římě, je známý pro své činy lásky a odvahy, jako je tajné oddávání zamilovaných párů v době, kdy to bylo římským císařem zakázáno.

Přesto historické záznamy skutečně zmiňují více osob jménem Valentin, které byly kanonizovány jako svatí. Například, kromě biskupa Valentýna z Terni, který byl popraven za oddávání párů, existovali další dva muži téhož jména, kteří byli v různých dobách uznáni církví jako mučedníci a světci. Tyto různé příběhy a legendy mohly být časem spojeny nebo zjednodušeny do jediného narativu, který je dnes známý.

Je důležité si uvědomit, že historické detaily o svatém Valentinovi a přesné okolnosti jeho života a činů jsou nejasné a zčásti obestřeny legendami. Dokumentace z těch dob je omezená, a proto je obtížné rozlišit mezi historickými fakty a tradicemi, které se vyvinuly později.

PS: Když už je to tak komerční, tak:

💝 Valentýn se blíží, kontroverzní svátek, hlavně pro jeho komercionalizaci, cizost a nucený projevy lásky. Takže neváhejte, Alza má valentýnský speciál, byť tedy na žádné mega slevy to tentokrát nevypadá. A jasně že jsou tam kytice z Lega, kupy parfémů, mlsání, alkohol a medvídci. A taky Alzák! Koupili byste ho k Valentýnu? 🙂

Posted in Česky

Související