Slovo „rozumbrada“ je hovorové a pejorativní označení pro osobu, která má sklon neustále poučovat ostatní nebo se vyjadřovat k věcem, o kterých ví jen málo. Takový člověk často mluví a jedná způsobem, který naznačuje, že je chytřejší nebo znalejší než ostatní, i když tomu tak nemusí být.
Etymologicky je slovo „rozumbrada“ složeninou z několika částí:
- „rozum“ – což znamená intelekt, chytrost nebo moudrost.
- „-brada“ – pravděpodobně odkazuje na pohyb brady při mluvení nebo symbolizuje mluvení obecně.
Výraz tedy v podstatě označuje někoho, kdo má „rozum“ v bradě, tedy někoho, kdo neustále mluví a poučuje, ale nemusí být skutečně moudrý nebo znalý.
TIP: Český Rozhlas a Když se rozum spojí s bradou
To slovo ale dřív nebylo pejorativní.
Máte pravdu. Slovo „rozumbrada“ skutečně v minulosti nemělo negativní konotaci a jeho význam se časem změnil. Původně bylo použito v neutrálním nebo dokonce pozitivním smyslu.
Slovo vzniklo ze spojení „rozum“ a „brada“, přičemž „brada“ je pravděpodobně metaforické označení pro mluvení nebo myšlení. V minulosti tedy „rozumbrada“ označovala osobu, která má rozum a je schopná dobře a rozumně mluvit nebo radit.
S časem se však jeho použití změnilo a začalo se používat spíše ironicky nebo pejorativně. Dnes tedy „rozumbrada“ označuje osobu, která má sklony k nadměrnému poučování a kritizování, často bez dostatečné znalosti nebo kompetence.