Menu Zavřeno

Kdo je to Space Karen? A proč má tuto přezdívku?


“Space Karen” je přezdívka, která je někdy používána pro Elona Muska, zakladatele a CEO společností SpaceX a Tesla. Tento termín se objevil na sociálních médiích v reakci na některé z jeho veřejné prohlášení a činy, které byly vnímány jako kontroverzní nebo problematické.

Slovo “Karen” se v anglofonním internetovém slangu často používá jako pejorativní termín pro popis osob, obvykle středověkých bílých žen, které jsou vnímány jako neústupné, náročné nebo sobecké, často bez dostatečného důvodu nebo opodstatnění. Tyto postavy jsou často zobrazovány jako ty, které si stěžují na drobnosti, požadují “místo s manažerem” nebo jinak zneužívají své postavení privilegia.

Při použití termínu “Space Karen” na Elona Muska, lidé často upozorňují na jeho chování, které může být vnímáno jako náročné, neopodstatněné nebo sobecké v kontextu kosmického průmyslu a technologického sektoru. Je to způsob, jak vyjádřit kritiku na jeho postup a jednání.

PS: Pro co či koho se používá označení Karen? tu bylo už dříve.

A jak je na tom Google Bard?

Karen Nybergová je americká astronautka NASA. Narodila se v roce 1969 v Chicagu v Illinoisu. Vystudovala strojírenství na Illinoiské univerzitě v Chicagu a letectví a kosmonautiku na Kalifornském technickém institutu. Do NASA nastoupila v roce 1998 a od té doby absolvovala dva kosmické lety.

První let absolvovala v roce 2008 na palubě raketoplánu Discovery. Mise byla označena jako STS-124 a jejím cílem byla instalace japonského modulu Kibō na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Druhý let absolvovala v roce 2013 na palubě Sojuzu TMA-09M. Mise byla označena jako Expedition 36 a Nybergová se stala první Američankou, která velila ISS.

Nybergová je známá svou veselou a přátelskou osobností. Je také vášnivou propagátorkou vědy a výzkumu. V roce 2013 byla zvolena do Národní akademie inženýrství.

Přezdívku Space Karen dostala Nybergová kvůli svému jménu a tomu, že je astronautkou. Přezdívka je však také ironická, protože Nybergová je známá svou příjemnou osobností a rozhodně není podobná typické “Karen”, která je stereotypně představována jako nevrlá a stěžující si žena.

Space Karen je ale Elon Musk?

Ano, Elon Musk je také známý jako Space Karen. Přezdívku dostal kvůli svému chování na Twitteru, kde je známý svými kontroverzními výroky a názory.

Posted in Česky

Související