Menu Zavřeno

Jak vzniklo slovo žmolky? A co to znamená?


Slovo “žmolky” v češtině označuje malé kuličky nebo chomáčky látky, které se mohou tvořit na oblečení nebo textiliích v důsledku opotřebení, tření nebo praní. Tyto žmolky mohou být esteticky nežádoucí a mohou snižovat celkový vzhled textilie.

Původ slova “žmolky” je možné vysledovat v kontextu slovanských jazyků, kde mnoho slov pro běžné předměty a jevy má společný základ. Slovo “žmolky” je zřejmě odvozeno od slovesa “žmoulat”, “zmuchlat” nebo podobně, což odkazuje na proces, při kterém dochází k vytváření těchto malých kuliček textilního materiálu. Tento proces může být způsoben například třením materiálu o sebe nebo o jiné povrchy, což vede k uvolňování a zauzlování vláken do malých chomáčků.

Slovo “žmolky” a jeho odvozeniny jsou v češtině dobře zavedeny a běžně používány v kontextu péče o textilie a oblečení. Existují různé metody a nástroje, jak se žmolků zbavit, včetně speciálních žmolkovačů, které mohou pomoci obnovit hladký a čistý vzhled textilie.

Jo, tohle na Alze přivedlo k dalšímu dotazu pro AI 🙂

Odžmolkovač. To je dost boží slovo. Žmolky. Žmolenka. Teda ta je z mouky, to předtím je na látce. A soudě podle Google je odžmolkování fakt věda a problém celoplanetárního rozměru. 

Posted in Česky

Související