Menu Zavřeno

Existuje nějaká souvislost mezi konzumací smažených kuřat a rakovinou tlustého střeva?

Google Bard:

Ano, existuje určitá souvislost mezi konzumací smažených kuřat a rakovinou tlustého střeva. Studie provedené v USA a Evropě ukázaly, že lidé, kteří konzumují více smažených kuřat, mají vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Jedním z důvodů této souvislosti může být vysoký obsah tuku a kalorií ve smaženém kuřeti. Tuky a kalorie mohou přispívat k obezitě, která je jedním z rizikových faktorů rakoviny tlustého střeva.

Dalším možným důvodem je obsah karcinogenů ve smaženém kuřeti. Při smažení se mohou v potravinách tvořit karcinogeny, jako jsou polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) a heterocyklické aminy (HCA). Tyto karcinogeny mohou poškodit DNA buněk tlustého střeva a zvýšit riziko vzniku rakoviny.

Konkrétní studie, která byla provedena v USA, zjistila, že lidé, kteří konzumovali smažené kuře více než jednou týdně, měli o 18 % vyšší riziko vzniku rakoviny tlustého střeva než lidé, kteří smažené kuře konzumovali méně než jednou za měsíc.

Je důležité poznamenat, že studie, které prokázaly souvislost mezi konzumací smažených kuřat a rakovinou tlustého střeva, byly observační studie. To znamená, že neprokazují, že smažené kuře přímo způsobuje rakovinu tlustého střeva. Je možné, že lidé, kteří konzumují více smažených kuřat, mají i jiné faktory, které zvyšují jejich riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Abyste snížili riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, je důležité omezit konzumaci smažených kuřat a dalších smažené potravin. Místo toho se zaměřte na konzumaci zdravých potravin, jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky a libové bílkoviny.

ChatGPT 4:

Ano, existují studie, které naznačují souvislost mezi konzumací smažených potravin, včetně smaženého kuřete, a zvýšeným rizikem vzniku některých typů rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva. Smažené potraviny obsahují vyšší úrovně potenciálně karcinogenních látek, jako jsou akrylamid a heterocyklické aminy, které se tvoří při vysokoteplotním vaření, jako je smažení.

Přestože výzkum v této oblasti pokračuje, mnoho vědeckých studií ukazuje, že dietní faktory, jako je vysoký příjem zpracovaného masa a smažených potravin, mohou přispívat ke zvýšení rizika některých typů rakoviny. Doporučuje se jíst smažené potraviny s mírou a soustředit se na vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a bílkoviny s nízkým obsahem tuku, což může pomoci snížit riziko rakoviny tlustého střeva a dalších chronických onemocnění.

Posted in Česky

Související