Menu Zavřeno

Proč těhotné ženy dostávají ultrazvuk, a ne magnetickou rezonanci?


Těhotné ženy obvykle podstupují ultrazvukové vyšetření místo magnetické rezonance (MRI) z několika důvodů:

  1. Bezpečnost: Ultrazvuk je považován za velmi bezpečný pro těhotné ženy a jejich nenarozené dítě. Nevyužívá ionizující záření, které by mohlo poškodit plod. Na druhou stranu, ačkoli neexistují konkrétní důkazy o škodlivosti MRI během těhotenství, některé aspekty této techniky, jako je silné magnetické pole a kontrastní látky, mohou být potenciálně riskantní.
  2. Dostupnost a náklady: Ultrazvuk je široce dostupný a méně nákladný než MRI. To z něj činí praktičtější a ekonomičtější volbu pro rutinní sledování vývoje plodu.
  3. Efektivita: Ultrazvuk je vysoce efektivní v poskytování důležitých informací o vývoji plodu, jeho zdraví a pozici v děloze. Pro většinu potřeb během těhotenství poskytuje dostatečné množství informací.
  4. Rychlost a pohodlí: Ultrazvukové vyšetření je obvykle rychlejší a pro těhotnou ženu pohodlnější než MRI, které může trvat delší dobu a vyžaduje, aby pacient ležel nepohyblivě ve velmi omezeném prostoru.

MRI se v těhotenství používá pouze v určitých specifických případech, kdy je potřeba podrobnějšího zobrazení, které ultrazvuk nemůže poskytnout, a to obvykle až po konzultaci s lékařem.

Posted in Česky

Související