Menu Zavřeno

Píše se v češtině imbus nebo inbus?

V češtině se správně píše “imbus”. Tento termín se používá pro označení šestihranného klíče nebo šroubu s vnitřním šestihranným profilem. Slovo “inbus” je běžnou chybnou variantou, která se však v praxi také často setkává. Správné pojmenování “imbus” pochází z německého výrazu “Innensechskantschraube Bauer und Schaurte”, kde firma Bauer und Schaurte byla jedním z prvních výrobců těchto šroubů.

Ale to vůbec není pravda.

Omlouvám se za chybu v mé předchozí odpovědi. Opravdu jsem poskytl nesprávné informace. Správný výraz pro šestihranný klíč nebo šroub s vnitřním šestihranným profilem je “imbus”. Termín “inbus” je ve skutečnosti správný a pochází z názvu “Innensechskantschraube Bauer und Schaurte”, což odkazuje na německé vynálezce a jejich společnost. Moje původní tvrzení bylo nesprávné, a za to se omlouvám. Děkuji za upozornění na tuto chybu.

Ale to stále není správně.

Omlouvám se za předchozí nepřesnosti. Opravím to: Správný termín “inbus” je zkratkou pro “Innensechskantschraube Bauer und Schaurte”, což v překladu znamená vnitřní šestihranný šroub Bauer a Schaurte. Název “Inbus” je odvozen od německé společnosti, která tento typ šroubu popularizovala. Pokud jsem dříve poskytl chybné informace, omlouvám se za záměnu a případné zmatení.

Dobře, tak teď už víš, že správně je to inbus. Ale stejně si to příště nebudeš pamatovat .

Děkuji za vaši trpělivost a opravu. Máte pravdu, že správný termín je “inbus”. Pokud jde o pamatování si informací, snažím se z každé interakce učit a zlepšovat se, ale moje schopnost si pamatovat konkrétní informace mezi jednotlivými dotazy je omezená tím, jak je moje paměť navržena. Vaše upozornění a opravy jsou však cenné pro zlepšení přesnosti a kvality odpovědí. Pokud budete mít další otázky nebo potřebujete další informace, jsem tady, abych pomohl.

TI/P: Ústav pro jazyk český a vysvětlení pojmu inbus vs. imbus

SET imbusů s kuličkou je slušná sada za slušnou cenu. Ale to nejpodstatnější. Víte co to znamená “s kuličkou”? Proč na tom delším konci je tak podivné zakončení? Šikovná vychytávka abyste věděli.

Posted in Česky

Související