Menu Zavřeno

Kolik váží mrak?


Hmotnost mraku se může výrazně lišit v závislosti na jeho velikosti a typu. Průměrný kumulonimbový mrak, známý jako bouřkový mrak, může vážit až několik milionů tun. Tato hmotnost se odhaduje na základě množství vody, které mrak obsahuje.

Je důležité si uvědomit, že i když mraky obsahují velké množství vody, zůstávají nad zemí díky tomu, že voda je rozptýlená ve formě drobných kapek nebo ledových krystalků, které jsou lehké a mají dostatečnou vztlakou sílu, aby v atmosféře unášely. Vědci odhadují hmotnost mraků pomocí různých metod, včetně měření hustoty vodní páry a velikosti mraků.

Microsoft Copilot, přesný: Kolik váží mrak?

Hmotnost mraku se může velmi lišit v závislosti na jeho typu a velikosti. Například typický kumulus, což je bílý kupovitý mrak viditelný za jinak jasného počasí, má hustotu přibližně 0,5 g/m³123. Pokud bychom vzali mrak s rozměry 1 km x 1 km x 1 km, jeho objem by byl 1 miliarda metrů krychlových a obsahoval by asi 500 tun vody123. To je ekvivalentní hmotnosti přibližně 100 afrických slonů12. Bouřkový mrak, známý jako cumulonimbus, může vážit i šestkrát více, tedy asi 3 000 tun2.

Mraky jsou schopny plavat na obloze díky tomu, že jsou složeny z miliard mikrokapiček vody nebo ledových krystalků, které jsou dostatečně malé a lehké, aby je mohly unášet vzestupné vzdušné proudy12.

Posted in Česky

Související