Menu Zavřeno

Co to znamená cringe?

Výraz “cringe” pochází z angličtiny a používá se k popisu pocitu druhé ruky, nepříjemnosti, nebo rozpaky, které člověk cítí, když je svědkem nebo se dozví o něčích trapných, neohrabaných, nevhodných, nebo jinak nepříjemných chováních nebo situacích.

Termín “cringe” se stal populárním v internetové kultuře, kde lidé často sdílejí videa, příběhy, nebo obrázky, které vyvolávají tento specifický pocit. Může se také používat k popisu pocitu stydlivosti nebo rozpaky, který člověk cítí při vzpomínce na vlastní minulé činy nebo chování.

Nějaké praktické příklady?
Jistě, zde je několik praktických příkladů situací nebo chování, které mohou být označeny jako “cringe”:

  1. Sociální interakce: Když někdo ve veřejném prostředí hlasitě mluví o velmi osobních nebo intimních tématech, a ostatní lidé se cítí nepříjemně.
  2. Internetový obsah: Video, kde osoba se snaží být vtipná nebo cool, ale působí spíše rozpačitě nebo trapně, což vyvolává u diváků pocit cringe.
  3. Pokusy o flirtování: Když někdo používá velmi neobratné nebo zastaralé pokusy o flirtování, které spíše působí trapně než přitažlivě.
  4. Prezentace nebo vystoupení: Osoba, která při veřejném projevu nebo představení ztratí nit a pokračuje v nepřesvědčivém pokusu zachránit situaci, zatímco publikum se cítí nepohodlně.
  5. Módní faux pas: Nosí někdo oblečení, které je zřetelně nevhodné pro danou příležitost nebo prostředí, což vyvolává rozpaky u ostatních.
  6. Sociální média: Příspěvky, ve kterých se lidé snaží předstírat, že jsou někým, kým nejsou, nebo zveličují své úspěchy do míry, kdy to působí neupřímně nebo trapně.

Tato škála příkladů ukazuje, že cringe může být velmi subjektivní pocit, závislý na individuálním vnímání a kontextu situace.

Posted in Anglicky, Česky

Související